środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy sztachetki z Winylu na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowe z Kalety na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachetki z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałeczków o nieregularnych konturach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie PVC należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz